Kategoriler
Kullanım İpuçları

İndirdim, Şimdi Ne Yapmalıyım

NVDA kendi orijinal kurulumunu kullandığınızda yazılım kurulum adımları ile ilerleyerek kurabileceğiniz bir yazılımdır. Peki biz neden paketler paylaşırız?

Bizler, NVDA’yı ileri düzey kullanım senaryoları ile kullanmayan, günlük hayatının içerisine çok fazla dahil edememiş kullanıcıları öncelikli olarak hedef alırız.

Bu kullanıcılar için birçok ekran okuyucu kullanıcısının artık norm olarak kabul edilmiş ekran alışkanlıklarını karşılayan ayarları, eklenti ve sentezleyicileri ekler bunu serbestçe dolaştırırız.

Sadece bu kadar değil tabi ki, NVDA topluluğunun eklentiler sayfasındaki resmi eklentilerin ya da ilgili sayfada yayınlanmamış resmi olmayan eklentilerin, en güncel Türkçe çevirilerini barındıran versiyonları da bu paketlerde yer alır, dilerseniz kendi paketinize ekleyebilirsiniz.

 

Peki bu indirdiğiniz paketi nasıl kullanabileceğinizi veya bilgisayarınıza kuracağınızı merak ediyorsanız aşağıya devam edin.

 

Bu makale de bazı kısayol tuşlarından bahsedilir. Bu tuşlar arasında + (artı) duyuyor ve okuyorsanız bu tuşlara birlikte;,(virgül) duyuyor ve görüyorsanız sırayla basmanız gerekir.

NVDA tuşu nedir diye sorarsanız, NVDA tuşu olarak bahsi geçen tuş, NVDA TR paketlerinde büyük harf kilidi tuşu olan CapLock, standart insert ve Numaratör kilidi kapalı durumdayken, Numaratör grubundaki 0 tuşudur.

 

  • Ekran okuyucuyu nasıl başlatırım?

Ekran okuyucuyu başlatmadan önce, NVDA-Ekran-Okuyucu’yu NVDA TR İndirmeler sayfasından indirin ve .zip arşivinden çıkartın. Ayıkladığınız klasöre girin ve nvda.exe dosyasını bulup tıklayın. N harfine basıp Enter tuşuna basmak bir hızlı yoldur.

  • NVDA Ekran okuyucusunun ayarları nerede?

NVDA ekran okuyucusunun ayarlarına erişmek için NVDA menüsüne ulaşmalısınız. Bunun için Sağ alt tarafta yer alan, saat ve hoparlör simgesinin bulunduğu yerdeki oka tıklayın ve buradan NVDA simgesine tıklayın veya NVDA + n tuşlarına basın.

  • NvdA Ekran okuyucuyu nasıl kapatırım?

NVDA menüsüne ulaştıktan sonra “çıkış” seçeneğine basarak, kapatabilir ya da yeniden başlatabilirsiniz. Ayrıca NVDA+Q tuşlarına basmakta çıkış seçeneklerini gösterir.

NVDA bazı durumlarda kurulum gerektirebilir. Bilgisayarınızda daima kullanmayı planlıyorsanız, Testler esnasında performanslı çalışmıyorsa ve daha performanslı çalışması isteniyorsa, yönetici yetkisi gerektiren bu işlemi yapmalısınız.

NVDA’yı kurmak isterseniz, NVDA menüsüne ulaşın, Araçları tıklayın ve NVDA’yı bu bilgisayara kur seçeneğini seçin. Burada “Taşınabilir Kopya Konfigürasyonunu mevcut kullanıcı hesabına kopyala” kutusunun işaretli olduğundan emin olun.

Bu yöntem ile zaten nVDA kurulu olan bilgisayarlarda da güncelleme yapılabilir.

Not: Kurulum, güncelleme gibi işlemler yönetici yetkisi gerektirir. Buna karşın, eklenti yükleme, ayarları değiştirme ve ayarların çoğu için yönetici yetkisine ihtiyaç duymazsınız.

Ek not: Ekran okuyucu açıldığında CapLock tuşu NVDA’nın irişken tuşu olarak atanır. Bu yüzden, büyük harf kilidini açmak ve kapamak için CapLock tuşuna 2 kere basmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir