Kategoriler
Genel

NVDA Türkiye – İçeriden haberler: 6. Aralık 2021

2021’i bitirmek için son 3 buçuk hafta. Bu günleri geriye doğru sayarken, sizlerle NVDA TR ekibi ile ilgili birkaç haberi paylaşalım istedik. Önce okuyan arkadaşlarına da göndersin.

Açık kaynak kodunun erişilebilirlik hareketi ile birleşiminden doğan, daha özgür, daha kapsayıcı ve daha güçlü bir topluluk hareketidir NVDA. Bu ürünü Türkçe konuşan NVDA kullanıcılarına Kazandıran ve uzun yıllardır uğraşını sürdüren Çağrı Doğan’a tüm NVDA kullanıcıları ve ekibimiz adına çok teşekkür ediyoruz.

Burayı Basit bir teşekkürle geçiştirmemek gerek. Çağrı Doğan’ın NVDA yazılımına kazandırmış olduğu ivme, Türkiye’deki dijital erişilebilirlik hareketinin oldukça ileri taşınmasını sağlamıştır. Bununla birlikte, Bilgi işlem deneyiminde ortak beceri seviyesine ulaşılması ise çevirdiği NVDA yardım dosyaları sayesinde gerçekleşen bir olgudur. Bütün bunların yanında, Türkçe ile ortak kelime yapılarına sahip diller için de Çağrı Doğan’ın çevirileri referans olmuştur.

Çağrı Doğan’a sadece NVDA çevirileri için değil, uluslararası topluluklar tarafından ulaşılan bilgi işlem deneyimine ana dili Türkçe olan toplulukları dahil ettiği için de içten teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Bu doğrultuda kendisinin Mentörlük desteğini hissetmeye devam etmeyi gönülden arzuluyoruz.

Oluşum, NVDATR e-posta grubu, nvdatr.com web sitesi ve Youtube kanalı ile birlikte mevcut hizmetlerine devam ederken, Çağrı Doğan’ın getirdiği yerden, çeviri süreçlerinin koordinasyonu ve uygulama çalışmalarına Engin Yılmaz ve Can Kırca’nın omuz vermesiyle daha ileriye taşınacaktır.

NVDA Türkiye İnisiyatifi,, şimdiki ve gelecekteki katılımcıları ile birlikte, NVDA özgürlük hareketine Türkçe konuşan odak son kullanıcılar, erişilebilirlik araştırmacısı ve erişilebilirlik profesyonellerinden oluşan topluluğu dahil etmek için elinden gelen çabayı göstermektedir.

NVDA, değerli Çağrı Doğan’ın çevirilerini tamamladığı 2021.3 sürümü sonrasında da Türkçe ve kesintisiz olarak size ulaşmaya devam edecektir. Gönüllülük ve profesyonelliği elden bırakmamaya özen göstererek sürdürmeyi hedeflediğimiz çalışmalarımızı web sitemiz, Youtube kanalımız ve NVDATR e-posta listemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Saygılarımızla.

NVDA Türkiye Ekibi Adına: Olcay Aşcı ve Çağrı Artan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir