Kategoriler
Yeni Şeyler

NVDA 2021.1 Yayında. Peki Ne Var Ne Yok

NVDA 2021.1, yayıncısı olan NV Access tarafından 12.07.2021 tarihinde serbest bırakıldı. Sürümün önemli bulduğumuz yeniliklerine okuyacağınız içeriğimizde yer verdik.

  • Bu sürüm, Microsoft Office Excel ve Google Chrome, Microsoft Edge gibi desteklenen Chromium tabanlı web tarayıcıları için UIA desteğini getirir. Bu destek isteğe bağlı olarak etkinleştirilebilir ve NVDA menüsü \ Ayarlar altındaki Gelişmiş Ayarlar kategorisi içerisinde yer alır. UIA desteği henüz erken aşamada; dolayısıyla gelişiminin daha geniş kitleler tarafından test edilebilmesi hedeflenmektedir. Office uygulamaları üzerindeki UIA desteğinin sonuçları bilinse de Web tarayıcısı üzerinde UIA desteği NVDA tarafında yeni ele alınmaktadır. Bununla birlikte, bir arayüz köprüsü üzerinden web deneyimi, MacOS ve Linux Dağıtımları için değilse de Windows ekosistemi için yeni. UIA desteği henüz erken aşamada ve yeni denenen bir şey olduğundan, getireceği artıları görmek için zaman gerekli. Bu güne kadar ekran okuyucuların sahip olduğu web desteği, UIA ile elde edilebilen deneyimden geride kalmaz. UIA desteği genişlediğinde ve tarayıcılar UIA üzerinden daha fazlasını sunmaya başladığında, sürekli erişilebilirlik özellikleri de doğru orantılı olarak artacaktır.
  • Bu sürüm, bazı diller için Braille desteğini günceller, Office uygulamaları VE Visual Studio üzerinde otomatik tamamlama önerileri gibi fonksiyonlar için performans ve listeleme iyileştirmesi getirir.
  • NVDA eklentilerinin NVDA tarafından saptanması ve listelenmesine dair değişiklik getiren bu güncelleme; birçok eklentinin yeniden test edilmesi ve düzenlenmesini gerektirecektir. Güncelleme yayınlandığında favori eklentinizin uyumlu bir sürümünün yayınlanıp yayınlanmadığını eklenti geliştiricisinin sayfası ya da NVDA Topluluğu Eklentiler Sayfası üzerinden kontrol etmelisiniz.
  • Bu sürüm, artık rutin hale gelen, UniCode kütüphaneleri, matematik sembolleri ve CLDR karakter kütüphanesinin güncellemelerini de dahil eder.
  • Outlook üzerinde de yenilemelerle karşımıza çıkan NVDA, randevuların atandığı kategorileri bildirir.
  • Braille ekran kullanarak Webde geziniyorsanız, artık etkinleştirilebilir kontroller Braille ekran üzerinden de kullanılabilir.
  • Ekran perdesi açıkken Windows OCR çalıştırmak istediğinizde, boş bir sonuç ekranı görüntülemek yerine, ekran perdesi açıkken OCR’nin çalıştırılamadığını söyleyen bir mesaj duyarsınız.
  • Konuşma görüntüleyici ve Braille görüntüleyici artık bir kapatma düğmesine sahiptir, Alt+F4 ile de kapatılabilir.
  • Herhangi bir NVDA iletişim kutusu açıksa, önceden NVDA kapatılmak istendiğinde başarısız oluyordu, NVDA artık kapanmadan önce tüm pencereleri kapatır ve kendisi de kapanır.
  • Adobe Flaş desteği artık bırakıldı. NVDA yeni sürümlerinde Adobe Flaş içeriklerini desteklemez.

Biz önemli gördüğümüz yenilikleri listeledik. NVAccess tarafından gönderilen orijinal bülteni görüntülemek için: Haberler – NV Access – NVDA 2021.1 Yayınlandı (groups.io) bağlantısını kullanabilirsiniz.

“NVDA 2021.1 Yayında. Peki Ne Var Ne Yok” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir