Merak Edilenler

NVDA sihirli bir değnek değildir. Peki tam olarak nedir? Bu ve çevreden topladığımız soruları sizler için cevaplayacağız.

 • NVDA tam olarak ne anlama gelir?
  NVDA: Non Visual Desktop Access İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu kelime, görsel olmayan masaüstü erişimi olarak çevrilebilir. NVDA kullanan kişilerin masaüstüne görsel olmadan erişmesi temeline dayanır.
 • NVDA’nın diğer ekran okuyuculardan farkı nedir?
  NVDA Windows platformunda çalışan birçok ekran okuyucu yazılım gibi 3. Taraf bir ekran okuyucudur. Windows ekran okuyucusunun işletim sistemine entegre edilen özelliklerinden bağımsız çalışır. Piyasadaki diğer ekran okuyuculardan en temel farkı, açık kaynak kodlu olması ve bu hareketin ücretsiz ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından desteklenerek, bağışlar ile ayakta durmasıdır.
 • NVDA gerçekten Tamamen ücretsiz mi?
  NVDA yazılımının kendisi ücretsizdir. Bu proje topluluğun açık kaynağa sağladığı destek ile birlikte ilerlerken, sistemin kendisi kârdan uzak duran bir finansal anlayış ile ayakta durur. Buna bağlı olarak, NVDA tamamen ücretsiz ve kamuya açık bir lisans ile dağıtılırken, NVDA için geliştirilmiş bazı ekstra eklentiler ve yazılımlar ücretlidir. Bunların NV Access tarafından tavsiye edilenleri, genelde gelirin belli bir kısmını NV Access’e bağışlarlar.
 • NVDA tam olarak ne kadar iyi?
  Bu soru sizin alışkanlıklarınıza, varsayılan ekran okuyucunuz ve kullandığınız yazılımların ekran okuyucunuza özel bazı geliştirmeler yapıp yapmadığına bağlı olarak değişir. Buna karşın, NVDA gerek kendi erişilebilirlik motorları gerekse Piyasada yer alan birçok erişilebilirlik kütüphanesini destekler. UIA, MSA2, Java Access Brich ve daha fazlası. Bununla birlikte, özgür geliştiriciler gerek Eklenti yazarak gerekse köprüleri özelleştirerek daha fazla uygulama için erişilebilirlik desteği kazandırabilir veya ek fonksiyonlar ekleyebilir.
 • NVDA benim kullandığım sentezleyiciyi destekler mi?
  NVDA birçok popüler sentezleyici sistemleri için doğal veya eklentili destek sağlar. NVDA sıfırdan kurulduğunda Microsoft Speech Api (sapi) ve Windows 10 ile birlikte gelen Windows OneCore seslerini varsayılan olarak destekler. Ayrıca ESpeak adı verilen çok dilli bir sentezleyici çözümünü de kendi içerisinde barındırır. Bununla birlikte, Nuance Vocalizer, Acapela Voice gibi çok bilinen, festival, DecTalk, Eloquence, RHVoice gibi yaygın kullanılan sentezleyicilere de eklentiler ile destek verir. Bunlarla sınırlı değiliz, bunlar sadece bildiklerimiz. Bir yerlerde, bir web sitesinin derinliklerinde, bizim de bilmediğimiz bir NVDA eklentisi ile kim bilir daha neler destekleniyordur.
 • Sahi bahsetmişken, bu eklenti işleri ne ola ki?
  NVDA eklentileri, Python programlama dili ile yazılan parçalardır. NVDA geliştirme kaynaklarından erişebileceğiniz bilgiler ile, İster NVDA kaynaklarını kullanarak bir işi kolaylaştırabilir, isterseniz de Python’u köprü olarak kullanıp bambaşka bir yazılım ile NVDA arasında köprü kurabilirsiniz.
 • Ben bir geliştiriciyim, NVDA’yı testlerim için kullanabilir miyim?
  Elbette dostum, hatta bizler bunun için ekstra kaynaklar da sağlayacağız senin için. Web temelli işlerin için kurmana bile gerek kalmaz; ancak bir native yazılım geliştiriyorsan ve aynı anda sistem kaynakların çok yoğun kullanılıyorsa, kurmanı öneririz. Anımsatalım, NVDA sadece Windows platformunda çalışır. Başka bir işletim sistemi kullanıyorsan o platformun erişilebilirlik çözümlerine bakabilirsin.
 • NVDA’ya farklı bir ekran okuyucudan geçiş yaptım; uyum sağlamak mümkün mü?
  NVDA temel ve ileri düzey birçok uyumluluk faktörünü içerisinde taşır, kullandığınız bir yazılım, bir ekran okuyucu için özel bir bileşen kullanmıyorsa erişilebilirlik ile ilgili sorunları da çözümleri de ortaktır.

 

 

Biz şimdilik bu soruları seçtik. Aklınızda soru varsa, siz bunu bize sormaktan çekinmeyin. Aşağıdaki formu kullanarak bize sorunuzu gönderin. Biz tekrara düşmeyenleri seçip, buraya ekleyeceğiz.